Senate Officers 1966-Present

2017-2018

Matthew C. Woessner (HBG) Chair
Michael Bérubé (LA) Chair-Elect
Ann H. Taylor (EMS) Secretary
James A. Strauss (SCI) Immediate Past Chair

2016-2017

James A. Strauss (SCI) Chair
Matthew C. Woessner (HBG) Chair-Elect
Ann H. Taylor (EMS) Secretary
Mohamad A. Ansari (BK) Immediate Past Chair

2015-2016

Mohamad A. Ansari (BK) Chair
James A. Strauss (SCI) Chair-Elect
Laura L. Pauley (ENGR) Secretary
Jonna M. Kulikowich (ED) Immediate Past Chair

2014-2015
Jonna M. Kulikowich (ED) Chair
Mohamad A. Ansari (BK) Chair-Elect
James A. Strauss (SCI) Secretary
Brenton M. Yarnal (EMS) Immediate Past Chair

2013-2014
Brenton M. Yarnal (EMS) Chair
Jonna M. Kulikowich (ED) Chair-Elect
Jeffrey A. Laman (ENGR) Secretary
Larry C. Backer (LAW) Immediate Past Chair

2012-2013
Larry C. Backer (LAW) Chair
Brenton M. Yarnal (EMS) Chair-Elect
Pamela P. Hufnagel (DS) Secretary
Daniel R. Hagen (AG) Immediate Past Chair

2011-2012
Daniel R. Hagen (AG) Chair
Larry C. Backer (LAW) Chair-Elect
Pamela P. Hufnagel (DS) Secretary
Jean Landa Pytel (ENGR) Immediate Past Chair

2010-2011
Jean Landa Pytel (ENGR) Chair
Daniel R. Hagen (AG) Chair-Elect
Larry C. Backer (LAW) Secretary
Lee D. Coraor (ENGR) Immediate Past Chair

2009-2010
Lee D. Coraor (ENGR) Chair
Jean Landa Pytel (ENGR) Chair-Elect
John J. Hannan (ENGR) Secretary
Ingrid M. Blood (HHD) Immediate Past Chair

2008-2009
Ingrid M. Blood (HHD) Chair
Lee D. Coraor (ENGR) Chair-Elect
John P. Boehmer (MED) Secretary
Dawn G. Blasko (BD) Immediate Past Chair

2007-2008
Dawn G. Blasko (BD) Chair
Ingrid M. Blood (HHD) Chair-Elect
Pamela P. Hufnagel (DS) Secretary
Joanna Floros (MED) Immediate Past Chair

2006-2007
Joanna Floros (MED) Chair
Dawn G. Blasko (BD) Chair-Elect
Mark A. Casteel (YK) Secretary
Jamie M. Myers (ED) Immediate Past Chair

2005-2006
Jamie M. Myers (ED) Chair
Joanna Floros (MED) Chair-Elect
Dawn G. Blasko (BD) Secretary
Kim C. Steiner (AG) Immediate Past Chair

2004-2005
Kim C. Steiner (AG) Chair
Jamie M. Myers (ED) Chair-Elect
Dawn G. Blasko (BD) Secretary
Christopher J. Bise (EMS) Immediate Past Chair

2003-2004
Christopher J. Bise (EMS) Chair
Kim C. Steiner (AG) Chair-Elect
Jamie M. Myers (ED) Secretary
John W. Moore (LA) Immediate Past Chair

2002-2003
John W. Moore (LA) Chair
Christopher J. Bise (EMS) Chair-Elect
Melvin Blumberg (CL/HBG) Secretary
John S. Nichols (COMM) Immediate Past Chair

2001-2002
John S. Nichols (COMM) Chair
John W. Moore (LA) Chair-Elect
Deidre E. Jago (HN) Secretary
Cara-Lynne Schengrund (MED) Immediate Past Chair

2000-2001
Cara-Lynne Schengrund (MED) Chair
John S. Nichols (COMM) Chair-Elect
John W. Moore (LA) Secretary
Murry R. Nelson (ED) Immediate Past Chair

1999-2000
Murry R. Nelson (ED) Chair
Cara-Lynne Schengrund (MED) Chair-Elect
Christopher J. Bise (EMS) Secretary
Leonard J. Berkowitz (YK) Immediate Past Chair

1998-1999
Leonard J. Berkowitz (YK) Chair
Murry R. Nelson (ED) Chair-Elect
Donald E. Fahnline (AA) Secretary
Louis F. Geschwindner, Jr. (ENGR) Immediate Past Chair

1997-1998
Louis F. Geschwindner, Jr. (ENGR) Chair
Leonard J. Berkowitz (YK) Chair-Elect
Veronica Burns Lucas (A&A) Secretary
R. Scott Kretchmar (HHD) Immediate Past Chair

1996-1997
R. Scott Kretchmar (HHD) Chair
Louis F. Geschwindner, Jr. (ENGR) Chair-Elect
Veronica Burns Lucas (A&A) Secretary
Peter C. Jurs (SCI) Immediate Past Chair

1995-1996
Peter C. Jurs (SCI) Chair
R. Scott Kretchmar (HHD) Chair-Elect
Louis F. Geschwindner, Jr. (ENGR) Secretary
Barton W. Browning (LA) Immediate Past Chair

1994-1995
Barton W. Browning (LA) Chair
Peter C. Jurs (SCI) Chair-Elect
Robert J. Heinsohn (ENGR) Secretary
Robert N. Pangborn (ENGR) Immediate Past Chair

1993-1994
Robert N. Pangborn (ENGR) Chair
Barton W. Browning (LA) Chair-Elect
Cara-Lynne Schengrund (MED) Secretary
James F. Smith (AB) Immediate Past Chair

1992-1993
James F. Smith (AB) Chair
Robert N. Pangborn (ENGR) Chair-Elect
Jacob De Rooy (HBG) Secretary
Robert Secor (LA) Immediate Past Chair

1991-1992
Robert Secor (LA) Chair
James F. Smith (AB) Chair-Elect
Robert N. Pangborn (ENGR) Secretary
Peter Deines (EMS) Immediate Past Chair

1990-1991
Peter Deines (EMS) Chair (deceased)
Robert Secor (LA) Chair-Elect
James F. Smith (AB) Secretary
Janet Atwood (HHD) Immediate Past Chair

1989-1990
Janet Atwood (HHD) Chair
Peter Deines (EMS) Chair-Elect
Robert Secor (LA) Secretary
Thomas L. Merritt (AG) Immediate Past Chair

1988-1989
Thomas L. Merritt (AG) Chair
Janet Atwood (HHD) Chair-Elect
Leonard J. Berkowitz (YK) Secretary
C. Gregory Knight (EMS) Immediate Past Chair

1987-1988
C. Gregory Knight (EMS) Chair
Thomas L. Merritt (AG) Chair-Elect
Janet Atwood (HHD) Secretary
Herbert Cole, Jr. (AG) Immediate Past Chair

1986-1987
Herbert Cole, Jr. (AG) Chair
C. Gregory Knight (EMS) Chair-Elect
Philip A. Klein (LA) Secretary
Donald C. Rung (SCI) Immediate Past Chair

1985-1986
Donald C. Rung (SCI) Chair
Herbert Cole, Jr. (AG) Chair-Elect
C. Gregory Knight (EMS) Secretary
Herberta M. Lundegren (HPER) Immediate Past Chair

1984-1985
Herberta M. Lundegren (HPER) Chair
Donald C. Rung (SCI) Chair-Elect
Paul R. Shellenberger (AG) Secretary
Peter D. Bennett (BA) Immediate Past Chair

1983-1984
Peter D. Bennett (BA) Chair
Herberta M. Lundegren (HPER) Chair-Elect
Paul R. Shellenberger (AG) Secretary
Joseph A. Dixon (SCI) Immediate Past Chair

1982-1983
Joseph A. Dixon (SCI) Chair (deceased)
Peter D. Bennett (BA) Chair-Elect
Paul R. Shellenberger (AG) Secretary
Nancy M. Tischler (HBG) Immediate Past Chair

1981-1982
Nancy M. Tischler (HBG) Chair
Joseph A. Dixon (SCI) Chair-Elect
Carol A. Cartwright (ED) Secretary
George W. Franz (DE) Immediate Past Chair

1980-1981
George W. Franz (DE) Chair
Nancy M. Tischler (HBG) Chair-Elect
M. Frank Mallette (SCI) Secretary
George J. McMurtry (ENGR) Immediate Past Chair

1979-1980
George J. McMurtry (ENGR) Chair
George W. Franz (DE) Chair-Elect
Arthur E. Goldschmidt (LA) Secretary
Lee W. Saperstein (EMS) Immediate Past Chair

1978-1979
Lee W. Saperstein (EMS) Chair
George J. McMurtry (ENGR) Chair-Elect
George W. Franz (DE) Secretary
Thomas E. Daubert (ENGR) Immediate Past Chair

1977-1978
Thomas E. Daubert (ENGR) Chair
Lee W. Saperstein (EMS) Chair-Elect
Evelyn A. Hovanec (FE) Secretary
John J. Coyle (BA) Immediate Past Chair

1976-1977
John J. Coyle (BA) Chair
Thomas E. Daubert (ENGR) Chair-Elect
Lee W. Saperstein (EMS) Secretary
Sally S. Small (BK) Immediate Past Chair

1975-1976
Sally S. Small (BK) Chair (deceased)
John J. Coyle (BA) Chair-Elect
Martha A. Adams (HPER) Secretary
Helen I. Snyder (ED) Immediate Past Chairperson

1974-1975
Helen I. Snyder (ED) Chair (deceased)
Sally S. Small (BK) Vice Chair
John J. Coyle (BA) Secretary

1973-1974
Ernest L. Bergman (AG) Chair
Patricia M. Overdeer (OZ) Vice Chair
Sally S. Small (BK) Secretary

1972-1973
William D. Taylor (SCI) Chair
Paul Axt (SCI) Vice Chair
Patricia M. Overdeer (OZ) Secretary

1971-1972
William M. Smith, Jr. (AG) Chair (deceased)
Robert S. Friedman (LA) Vice Chair
Helen A. Guthrie (H DEV) Secretary

1970-1971
Thomas F. Magner (LA) Chair (deceased)
Robert F. Schmalz (EMS) Vice Chair
Betty van der Smissen (HPER) Secretary

1969-1970
Arthur O. Lewis, Jr. (LA) Chair (deceased)
Margaret B. Matson (LA) Vice Chair
Helen I. Snyder (ED) Secretary

1968-1969
Robert J. Scannell (HPER) Chair
Edward L. Mattil (ED) Vice Chair
Margaret B. Matson (LA) Secretary

1967-1968
Richard G. Cunningham (ENGR) Chair
Robert J. Scannell (HPER) Vice Chair
Joseph H. Britton (H DEV) Secretary

1966-1967
Henry W. Sams (LA) Chair (deceased)
Howard B. Palmer (EMS) Vice Chair
Joseph H. Britton (H DEV) Secretary