Appendix X

4/25/17

REPORT OF 2017-2018 SENATE ELECTIONS*

Senate Council

  • Judy Ozment, Penn State Abington
  • To be determined, College of Agricultural Sciences
  • Nicholas Rowland, Penn State Altoona
  • Bonj Szczygiel, College of Arts and Architecture
  • Mohamad A Ansari, Penn State Berks
  • To be determined, Smeal College of Business
  • Erica Smithwick, College of Earth and Mineral Sciences
  • Julia Plummer, College of Education
  • Douglas Wolfe, College of Engineering
  • Rodney Troester, Penn State Erie
  • Anne Douds, Penn State Harrisburg
  • To be determined, College of Health and Human Development
  • Caroline D Eckhardt, College of the Liberal Arts
  • To be determined, College of Medicine
  • To be determined, Eberly College of Science
  • Lisa Kitko, Units with fewer than four senators: Communications, Great Valley, Information Sciences and Technology, International Affairs, Dickinson Law, Penn State Law, Libraries, Military Science, and Nursing
  • Galen Grimes, University College

Senate Committee on Committees and Rules Elected for two-year terms

  • Victor Brunsden, Penn State Altoona
  • Ann Clements, College of Arts and Architecture
  • Amy Dietz, College of the Liberal Arts
  • Richard Robinett, Eberly College of Science
  • Nicole Webster, College of Agricultural Sciences

Senate Committee on Faculty Rights & Responsibilities Elected for three-year terms

Faculty from University Park:

  • Keith Shapiro, College of Arts & Architecture, member
  • Gregory Ziegler, College of Agricultural Sciences, alternate
  • Chris Marone, College of Earth & Mineral Sciences, alternate
  • Jennifer Boittin, College of the Liberal Arts, alternate through 2018

Faculty other than University Park:

  • Barbara Miller, College of Medicine, member

Deans/Chancellors:

  • Marie Hardin, College of Communications, member
  • R Keith Hillkirk, Penn State Berks, alternate

University Promotion and Tenure Review Committee  Elected for two-year terms

  • Loukas Kalisperis, College of Arts & Architecture, member
  • Frantisek (Frank) Marko, Penn State Hazelton, member
  • Steinn Sigurdsson, Eberly College of Science, member
  • Mark Widome, College of Medicine, member
  • Mark Roberts, College of the Liberal Arts, alternate

Standing Joint Committee on Tenure  Elected for three-year terms

  • Linda Patterson Miller, Penn State Abington, member
  • Pamela Silver, Penn State Erie, alternate

Faculty Advisory Committee to the President  Elected for three-year term

  • Rosemary Jolly, College of the Liberal Arts, member
  • Galen Grimes, Penn State Greater Allegheny, alternate

Senate Secretary for 2017-2018

  • Ann H Taylor, College of Earth and Mineral Sciences

Senate Chair-Elect for 2017-2018

  • Michael Bérubé, College of the Liberal Arts